Categories
Bankas

Mazi aizdevumi un lieli kredīti – Kā sevi pasargāt

Ik gadu vairāki desmiti pat simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju izvēlas uz īsu termiņu internetā aizņemties nelielas naudas summas. Šāds solis vairumā gadījumu ir saistīts ar to, ka ikmēneša ienākumi vai izpratne par finansēm neļauj veidot uzkrājumus nebaltām dienām. Brīdi, kad rodas steidzama vajadzība pēc papildus līdzekļiem mazie krediti online var kalpot kā īstermiņa risinājums. Aizņemoties internetā ir iespējams tikt pie papildus naudas dažās minūtēs (biežāk pusstundas laikā), taču tas nav ilgtermiņa risinājums. Pēc līdzekļu izlietošanas nāk izpratne, ka nākamajā mēnesī būs tie paši ikdienas tēriņi, bet būs jāiztiek ar mazāku naudas daudzumu. Tā rezultātā daļai kredītņēmēju var rasties vajadzība pēc atkārtota aizdevuma. Kādā brīdī visa šī ķēde var kļūt par nekontrolējamu parādu spirāli, kas noved pie maksātnespējas.

Kā aizņemties pareizi ?

Protams, ne visi kredīti ir slikti un, ne visi aizņēmēji nespēj izvērtēt savas finansiālās iespējas. Par laimi, mūsdienās aizvien vairāk cilvēki apzinās, ka aizdevumi arī interneta vidē ir tikpat nopietnas saistības kā kredīts bankā. Savienojumā ar stingrāku valsts kontroli, ik gadu samazinās to aizņēmēju skaits, kuriem ir vajadzīgs atkārtots aizdevums vai kredīta termiņa pagarinājums. Pirms pieņemt lēmumu par aizņemšanos un izdarīt pirkumu ir lieltas, kas jāzina katram:

 1. pirms aizņemties ir jāizvērtē savas finansiālās iespējas un maksātspēja;
 2. kredīta līgumā ir ietverta informācija par visām izmaksām;
 3. lētākais aizdevums parasti būs tas, kuram ir zemāka gada procentu likme;
 4. jaunajiem klientiem ir iespēja aizņemties bez komisijas maksas un ķīlas (uz vienu mēnesi);
 5. atkārtots aizdevums parasti būs dārgāks, nekā aizņemoties atkārtoti tajā pašā uzņēmumā;
 6. kredīts no draugiem vai tuviniekiem būs izdevīgāks un lētāks nekā online kredīts;
 7. minimālais aizņemšanās vecums ir 18, bet biežāk 20 gadi;
 8. maksimālais aizņemšanās vecums ir 60, bet ne vairāk kā 75 gadi;
 9. aizdevumu iespējams saņemt tikai savā personīgajā bankas kontā (ja tev nav konts, tāds būs jāatver);
 10. kavējot parāda atmaksu, jārēķinās ar dažādu soda naudu apmaksu un/vai maksu par aizdevuma termiņa pagarināšanu.
 11. Latvijā šobrīd darbojas vairāki desmiti mazo kredītu devēju, kas sniedz plašas izvēles iespējas.

Kuram ir izdevīgi interneta aizdevumi ?

Pasaules prakse liecina, ka online kredītus izvēlas, galvenokārt, mazturīgie un problemātiskie banku klienti. Banku galvenā mērķauditorija ir cilvēki ar vidējiem un augstiem ienākumiem. Šādiem klientiem tiek piešķirtas maksājumu kartes (kredītkartes) un mini aizdevumi vairs nav aktuāli. Ja Tev ir radusies vajadzība pēc mikro kredīta, iespējams, ka ir vērts pārbaudīt vai nevari bankā saņemt kredītkarti. Ja laika vairs nav, mini aizdevumu ņemšana var kalpot kā īstermiņa ielāps, taču jārēķinās, ka kredītiestādēm nepatīk mikro aizdevumu ņēmēji un ir jāpaiet vismaz 6 mēnešiem, lai šāds klients varētu pretendēt uz kredītu bankā pēc sms aizdevuma ņemšanas. Aizņemies atbildīgi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *